Namaz.SanalAlemci.Com » Bayram Namazı Kaç Rekat ve Nasıl Kılınır? Yazılı ve Videolu Anlatım

Bayram Namazı Kaç Rekat ve Nasıl Kılınır? Yazılı ve Videolu Anlatım


Bayram Namazı Kaç Rekat ve Nasıl Kılınır? Yazılı ve Videolu Anlatım
Bayram Namazı Kaç Rekat ve Nasıl Kılınır? Yazılı ve Videolu Anlatım 3.7/5 (73%) 223 Oy

Bayram Namazı Kaç Rekat Kaç Tekbir? Bayram Namazı Nasıl Kılınır? Bayram Namazı Klınışı Video İzle,Videolu Bayram Namazı Kılınışı İzle

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Şevval ayının birinci günü fıtır, ya’nî Ramazan bayramının, Zilhiccenin onuncu günü ise, Kurban bayramının birinci günleridir.

(Videolu Anlatım Aşağıda)

Bu iki günde, güneş doğduktan sonra, iki rek’at bayram namazı kılmak, erkeklere vâcibdir.

Bayram namazlarının şartları, Cuma namazının şartları gibidir. Fakat, burada hutbe sünnettir ve namazdan sonra okunur.

Ramazan bayramında namazdan önce tatlı [hurma veya şeker] yimek, gusül etmek, misvak kullanmak, en iyi elbiseleri giymek, fıtrayı namazdan önce vermek, yolda yavaşça tekbîr okumak müstehabdır.

Kurban bayramı namazından önce bir şey yimemek, namazdan sonra önce kurban eti yimek, namaza giderken yüksek sesle, özrü olan yavaşça tekbîr getirmek müstehabdır.

Bayram namazları iki rek’attir. Cemâat ile kılınır, yalnız kılınmaz. Ramazan ve Kurban bayramı namazlarının kılınışı aynıdır.

Bayram Namazı Nasıl Kılınır?

1- Önce “Niyet ettim vâcib olan bayram namazını kılmağa, uydum hazır olan imâma” diye niyet ederek, namaza durulur. Sonra “Sübhâneke” okunur.

2- Sübhânekeden sonra eller üç defa tekbîr getirerek kulaklara kaldırılıp, birinci ve ikincisinde iki yana bırakılır. Üçüncüsünde, göbek altına bağlanır. İmâm önce Fâtiha, sonra bir sûre okur ve beraberce rükû’a eğilinir.

3- İkinci rek’atta, önce Fâtiha ve bir sûre okunur. Sonra iki el üç defa tekbîr getirerek kaldırılır. Üçüncüde de yanlara bırakılır. Dördüncü tekbîrde elleri kulaklara kaldırmayıp, rükû’a eğilinir. Kısaca: iki salla, bir bağla, üç salla, bir eğil! diye ezberlenir.

Teşrik Tekbîrleri Kurban Bayramının arefesi günü, sabah namazından, dördüncü günü ikindi namazına kadar, hacıların ve hacca gitmeyenlerin, erkek, kadın herkesin, cemâat ile kılsın, yalnız kılsın, farz namazından sonra selâm verir vermez, bir kere “Teşrîk tekbîr”ini okuması vâcibdir.

Cenaze namazından sonra okunmaz. Camiden çıktıktan sonra veya konuştuktan sonra, okumak lâzım değildir.

İmâm tekbîri unutursa, cemâat terk etmez. Erkekler, yüksek sesle okuyabilir. Kadınlar yavaş söyler.

Teşrik Tekbîri:

ALLAHÜ EKBER, ALLAHÜ EKBER. LÂ İLÂHE İLLALLAHÜ VALLAHÜ EKBER. ALLAHÜ EKBER VE LİLLÂHİLHAMD”.

Bayram Namazı Kılınışı Tarifi Videolu Anlatım İzle

Bir önceki yazımız olan Cenaze Namazı Kaç Tekbir’dir ve Nasıl Kılınır? Yazılı ve Videolu Anlatım başlıklı makalemizde cenaze namazında hangi dualar okunur sesli anlatım video izle, Cenaze Namazında Hangi Dualar Okunur? Videolu Anlatım ve Cenâze Namazının Farzları Nelerdir? hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazıyı Sevdiklerinizle Paylaşmak İster misiniz?

Bayram Namazı Kaç Rekat ve Nasıl Kılınır? Yazılı ve Videolu Anlatım ile Benzer Yazılar:

18 Şubat 2012 Saat : 7:06
64.047 Okunma

“Bayram Namazı Kaç Rekat ve Nasıl Kılınır? Yazılı ve Videolu Anlatım” için 6 Yorum

 1. eren diyor ki:

  bayram namazına yetişemediğmizde evde nasıl kılarız?

  • SanalAlemci diyor ki:

   Bayram namazı cemaatle kılınır.Tek başına kılınmaz.

   Peygamberimiz Muhammed Mustafa (sav)’den bayram namazını müminlerle birlikte edâ ettiği kaydedilmesi bayram namazının cemaatle kılındığını/kılınması gerektiğini teyit etmektedir. (Bakınız. Hâkim, el-Müstedrek, 1. cilt, s. 294; Beyhakî, es-Sünenü’l-Kübrâ, 9. cilt, s. 277).

 2. Muhammed diyor ki:

  Bunda utanılacak bir durum yok fatih güllü kardeşim…ALLAH’ın zikredildiği tarikata katılın sohbetlere katılın günde 5 vakit namazınızı kılın..Biliyorsanız eğer Kuranı Kerim öğrenmeye okumaya çalışın, kalbiniz nurlansın, yüzünüz nurlansın…Bu tadı bir kere aldınız mı zaten gerisi gelir… ;) Rabbim doğru yoldan (İslam’dan) ayırmasın.. AMİN

 3. fatih güllü diyor ki:

  slm arkadaşlar ben islamı ögrenmek ve doya doya yasamak istiyorum ama bişiler bana engel oluyor bana yardımcı olun islam ateşiyle yansın istiyorum yüregim yasım 27 utanıyorum birilerinden yardım almaya yardımlarınz icin Allah razı olsun beni degiştirin

 4. Bayram Namazı hakkında sorular ve cevaplar diyor ki:

  Sual: Bayram namazı hangi günlerde kılınır?
  CEVAP
  Ramazan ve Kurban bayramının birinci günü kılınır.

  Sual: Bayram namazı farz mıdır?
  CEVAP
  İşrak vaktinde, iki rekat bayram namazı kılmak, erkeklere vaciptir.

  Sual: Bayram namazlarının şartları, Cuma namazının şartları gibi midir?
  CEVAP
  Evet. Ancak bayramlarda hutbe sünnettir ve namazdan sonra okunur.

  Sual: Ramazan bayramında namazdan önce ne yapılır?
  CEVAP
  Tatlı [hurma veya şeker] yemek, gusül etmek, misvak kullanmak, en iyi elbiseleri giymek, fıtrayı namazdan önce vermek, yolda yavaşça tekbir okumak müstehaptır.

  Sual: Kurban bayramında namazdan önce ne yapılır?
  CEVAP
  Kurban bayramı namazından önce bir şey yememek, namazdan sonra önce kurban eti yemek, namaza giderken yüksek sesle, özrü olan yavaşça tekbir getirmek müstehaptır.

  Sual: Bayram namazları kaç rekattır?
  CEVAP
  Bayram namazları iki rekattır. Cemaat ile kılınır, yalnız kılınmaz.

  Sual: Bayram namazı nasıl kılınır?
  CEVAP
  Şu şekilde kılınır:
  1- Önce Niyet ettim vacip olan bayram namazını kılmaya, uydum hazır olan imama diye niyet ederek, namaza durulur. Sonra Sübhaneke okunur.

  2- Sübhanekeden sonra eller üç defa tekbir getirerek kulaklara kaldırılıp, birinci ve ikincisinde iki yana bırakılır. Üçüncüsünde, göbek altına bağlanır. İmam önce Fatiha, sonra bir sure okur ve beraberce rükuya eğilinir.

  3- İkinci rekatta, imam önce Fatiha ve bir sure okur. Sonra iki el üç defa tekbir getirerek kaldırılır. Üçüncüde de yanlara bırakılır. Dördüncü tekbirde elleri kulaklara kaldırmayıp, rükuya eğilinir. Kısaca: İki salla, bir bağla, Üç salla, bir eğil diye ezberlenir.

  Sual: Bayram namazına geç yetişen ne yapar?
  CEVAP
  Diğer namazlarda olduğu gibi, imam selam verdikten sonra kalkıp kılamadığı rekâtları tamamlar.

  İkinci rekâtta yetiştiyse, imam selam verince kalkıp Sübhaneke okur. Sonra, üç defa tekbir getirerek ellerini kulaklara kaldırır, birinci ve ikincisinde iki yana bırakır. Üçüncüsünde, göbek altına bağlar. Fatiha ve zammı sure okur, rükû ve secdeleri yapıp oturur ve namazını tamamlar.

  İkinci rekâta da yetişemediyse, yukarıda bildirildiği gibi birinci rekâtı kılıp kalkar. Fatiha ve zammı sureden sonra, iki elini üç defa tekbir getirerek kaldırır. Üçüncüde de yanlara bırakır. Dördüncü tekbirde elleri kulaklara kaldırmayıp, rükûa eğilir. Secdeleri yapıp oturur ve namazını tamamlar.

  Sual: Teşrik tekbirleri ne zaman söylenir? Söylemek farz mıdır?
  CEVAP
  Kurban Bayramının arefesi günü, sabah namazından, dördüncü günü ikindi namazına kadar, hacıların ve hacca gitmeyenlerin, erkek, kadın herkesin, cemaat ile kılsın, yalnız kılsın, farz namazından sonra selam verir vermez, bir kere Teşrik tekbirini okuması vaciptir. Camiden çıktıktan sonra veya konuştuktan sonra, okumak lazım değildir. İmam tekbiri unutursa, cemaat terk etmez. Erkekler, yüksek sesle okuyabilir. (Halebi-yi kebir)

  Sual: Teşrik tekbiri nasıldır?
  CEVAP
  (Allahü ekber, Allahü ekber. La ilahe illallahü vallahü ekber. Allahü ekber ve lillahil-hamd)

Bayram Namazı Kaç Rekat ve Nasıl Kılınır? Yazılı ve Videolu Anlatım Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed

Mekke ve Medine Canlı Yayın

Sesli Açıklamalı Kur’anı Kerim

Günlük Ezan (Namaz) Vakitleri