Namaz.SanalAlemci.Com » Tesbih Namazı Kaç Rekat ve Nasıl Kılınır? Yazılı Videolu Anlatım

Tesbih Namazı Kaç Rekat ve Nasıl Kılınır? Yazılı Videolu Anlatım


Tesbih Namazı Kaç Rekat ve Nasıl Kılınır? Yazılı Videolu Anlatım
Tesbih Namazı Kaç Rekat ve Nasıl Kılınır? Yazılı Videolu Anlatım 3.1/5 (63%) 67 Oy

Tesbih Namazı Kaç Rekat’tır ve Nasıl Kılınır? Tesbih Namazı Kılınışı Video İzle

(Videolu Anlatım Aşağıda)
Tesbih namazı, ömürde bir kez olsun kılınması tavsiye edilen mendup bir namazdır. Peygamberimiz amcası Abbas’a “Bak amca sana on faydası olan bir şey öğreteyim; bunu yaparsan günahlarının ilki-sonu, eskisi-yenisi, bilmeyerek işlediğin-bilerek işlediğin, küçüğü-büyüğü ve gizli yaptığın-açıktan yaptığın on türlü günahını Allah bağışlar” diyerek bu namazı tavsiye etmiş ve öğretmiş, Abbas bunu her gün yapamayız deyince Peygamberimiz, bu namazın haftada bir, ayda bir, yılda bir veya ömürde bir defa kılınmasının yeterli olacağını belirtmiştir (Ebû Dâvûd, “Tatavvu’”, 14, “Salât”, 303; Tirmizî, “Salât”, 350, “Vitr”, 19).

Tesbih namazı dört rek‘at olup şöyle kılınır: Allah rızâsı için namaz kılmaya niyet edilerek namaza başlanır. Sübhâneke‘den sonra 15 kere Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber denir. Sonra eûzü besmele çekilir, Fâtiha ve zammı sûre okunduktan sonra 10 kere daha tesbih edilir yani ‘Sübhânellâhi ve’l-hamdülillâhi velâ ilâhe illallâhü vallâhü ekber’ denilir. Bu tesbih, rükûa varınca 10 kere, rükûdan doğrulunca 10 kere, birinci secdede 10 kere, secdeden kalkınca 10 kere, ikinci secdede 10 kere söylenir. Böylece her rek‘atta 75 tesbih yapılmış olur. İkinci rek‘ata kalkılınca yine 15 kere tesbih okunur, ardından geri kalan kısım aynı şekilde tekrarlanır ve böylece 4 rek‘at tamamlanmış ve toplam üç yüz tesbih edilmiş olur. Aslolan herkesin bu namazı tek başına kılmasıdır.

Tesbih namazında sehiv secdesini gerektiren bir şey olursa, sehiv secdesi normal olarak yapılır, o secdelerde bu tesbih yapılmaz.

Kaynak: Diyanet işleri başkanlığı
Tesbih Namazı Kaç Rekat ve Nasıl Kılınır? Videolu Anlatım;

Bir önceki yazımız olan Duha (Kuşluk) İşrak Evvabin Namazları Vakitleri ve Faziletleri başlıklı makalemizde Duha (Kuşluk) İşrak Evvabin Namazları Faziletleri Video, Evvabin namazı'nın faziletleri video izle ve Evvabin namazı'nın faziletleri videolu anlatım hakkında bilgiler verilmektedir.

Bu Yazıyı Sevdiklerinizle Paylaşmak İster misiniz?

Tesbih Namazı Kaç Rekat ve Nasıl Kılınır? Yazılı Videolu Anlatım ile Benzer Yazılar:

17 Şubat 2012 Saat : 4:01
27.293 Okunma

“Tesbih Namazı Kaç Rekat ve Nasıl Kılınır? Yazılı Videolu Anlatım” için 1 Yorum

  1. [...] Tesbih Namazı Kaç Rekat ve Nasıl Kılınır? [...]

Tesbih Namazı Kaç Rekat ve Nasıl Kılınır? Yazılı Videolu Anlatım Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

 Son Yazılar FriendFeed

Mekke ve Medine Canlı Yayın

Sesli Açıklamalı Kur’anı Kerim

Günlük Ezan (Namaz) Vakitleri